ΣΧΟΛΙΚΗ ΓΙΟΡΤΗ 28ης ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ

Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023 οι μαθήτριες και οι μαθητές του Σχολείου μας έδωσαν το παρών για να γιορτάσουν με σεβασμό

τον Αγώνα των Ελλήνων για το υπέρτατο και πανανθρώπινο αγαθό της Ελευθερίας.

Οι διάδρομοι του Σχολείου μας αντήχησαν από τραγούδια επετειακά που τραγουδήθηκαν από παιδικά στόματα. Σημαιούλες ανέμιζαν σε παιδικά χεράκια.

Η κάθε τάξη ξεχωριστά απέτισε φόρο τιμής στους Αγωνιστές του ’40 οργανώνοντας Αφιέρωμα και συμμετέχοντας ενεργά στα δρώμενά του.

Προβλήθηκαν όψεις του Χρονικού του Αγώνα της Πίνδου, της Αντίστασης κατά της Γερμανικής Κατοχής, της Αποκατάστασης της πολυπόθητης Ελευθερίας.

Παρουσιάστηκαν Αφιερωματικά Θεατρικά από το σύνολο των μαθητών και μαθητριών επιμέρους τάξεων.

Οι γιορτές κατά τάξη πλαισιώθηκαν επίσης από Δημιουργικές Κατασκευές και  Θεματική Ζωγραφική.

Ποιήματα ανθολογημένα από τους εκπαιδευτικούς μας απαγγέλθηκαν από τις μαθήτριες και τους μαθητές μας.

Το 123ο Δημοτικό Σχολείο Αθηνών σύσσωμο με υπερηφάνεια τίμησε τους ήρωες του ΄40.

Η Διεύθυνση και το Προσωπικό του 123ου Δημοτικού Σχολείου Αθηνών

κάνοντας πράξη την ιδέα της συμπερίληψης με γνώμονα τον σεβασμό των αναγκών και του δυναμικού του κάθε παιδιού ξεχωριστά

μαζί με τις μαθήτριες και τους μαθητές μας

στο περιβάλλον της τάξης μας, εκεί που καθημερινά μοχθούμε για το αγαθό της εκπαίδευσης,

βιώσαμε μια γιορτινή ημέρα αφιερωμένη στη ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!

ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!