Πανελλήνια   Ημέρα   κατά  της  Σχολικής  Βίας  και  του  εκφοβισμού

Οι  φωνές  των  μαθητών  του  123ου Δημοτικού  Σχολείου  Αθηνών ήχησαν  χαρούμενες  στο  γήπεδο  της  πλατείας  Πλυτά. Οι μαθητές  και  οι μαθήτριες  όλων  των  τάξεων, με τη  διακριτική  καθοδήγηση  της   υποδιευθύντριας –  γυμνάστριας  του  σχολείου  μας, τη  συνδρομή  της  Διευθύντριας,  και  των εκπαιδευτικών,  παρουσίασαν  θεατρικά  δρώμενα  εναντίον  κάθε  μορφής  βίας .   Τα  αυτοσχέδια  κοστούμια  τους  και  οι  εικαστικές  τους  δημιουργίες  συμπλήρωναν  το  σκηνικό .

Οι  μικροί  ηθοποιοί  ύμνησαν  έναν  δικαιότερο  κόσμο!

Λεκτική, σωματική  και  ψυχολογική  βία -ατομική  και  ομαδική-  δε  θέλουμε και  δεν  πρέπει  να  έχει  θέση  στο  σχολείο  μας.

Οι  θύτες  πρέπει  να  αντιμετωπίζονται  με  σθένος  και  αγάπη .

Οι  παρατηρητές  οφείλουν  να  βοηθούν   τα  θύματα.

Τα  θύματα να   σπάσουν  τη  σιωπή ,να  μιλούν.

Οι  δάσκαλοι  να  είναι  δίπλα  σε  κάθε  παιδί  .

<ΟΧΙ  ΣΤΗ  ΒΙΑ,  ΝΑΙ  ΣΤΗ  ΦΙΛΙΑ>

ήχησε  παντού!

Στο  τέλος   ,όλα  τα  παιδιά  φούσκωσαν  και  έσπασαν  συγχρονισμένα  ,από  ένα  μπαλόνι, φωνάζοντας    “ΣΠΑΜΕ  ΤΟ  ΜΠΑΛΟΝΙ,  ΣΠΑΜΕ  ΤΗ  ΣΙΩΠΗ” και  το  γηπεδάκι  γέμισε  χρώματα,  γέλια  και  συνθήματα  υπέρ  της  φιλίας.

Είθε  να  σπάσει  η  σιωπή,  να  ξεφουσκώσουν  τα  φαινόμενα  της  βίας.

Εμείς  οι  εκπαιδευτικοί   του  123ου  Δ. Σ. Αθηνών  ,  είμαστε  πάντα  εδώ για  να θυμίζουμε  στα  παιδιά  τα  μηνύματα  της  σημερινής  μέρας!